Haber

“AB, Rusya’ya yardım ettikleri için ilk kez Çinli şirketlere yaptırım uygulamayı planlıyor”

AB Komisyonu’nun Rusya’ya yönelik 11’inci yaptırım paketi önerisini üye ülkelere göndermesinin ardından Avrupa basınında olası yaptırımlarla ilgili haberler daha sık görülmeye başlandı.

FT’nin haberine göre AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ukrayna’daki özel askeri operasyonun başlangıcından bu yana ilk kez ‘Rus savaş makinesini’ destekledikleri için Çinli şirketlere yaptırım uygulanmasını önerdi.

FT’nin ulaştığı taslak teklifte Rusya’ya ekipman tedarik eden Semiconductors, King-Pai Technology, Sinno Electronics ve Sigma Technology gibi firmaların yer aldığı görüldü.

Haberde, küresel nüfuz çabasında Brüksel’in Washington’a takviye kuvvet vermesini engellemeye çalışan Pekin’in olası kısıtlamalardan rahatsız olacağı kaydedildi.

FT, AB’nin bazı İran şirketlerine bire bir yaptırımlar getirmeyi ve pozisyonlarını gerekçe göstermeden gizleyen tankerlerin AB ülkelerindeki limanlara girmesini yasaklamayı önerdiğini de sözlerine ekledi.

AB bugüne kadar Rusya’ya karşı 10 yaptırım paketini hayata geçirdi. Bu çerçevede Rusya’ya ticaret, finans, enerji, sanayi, teknoloji, ulaşım, petrol ve kömür, altın gibi çift kullanımlı ve lüks mallar gibi geniş bir yelpazede kısıtlamalar uygulandı. Bini aşkın kişinin ve 200’e yakın kurumun mal varlığı donduruldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu