Haber

ABD Ticaret Bakanı ulusal güvenliğin tartışılamaz olduğunu söyledi

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, Çin Ticaret Bakanı Wang Vintao ile yaptığı görüşmede, ulusal güvenliğin korunmasının müzakere edilemez olduğunu belirtti.

ABD Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD Lideri Joe Biden’ın Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşmesinin ardından Raimondo’nun ABD ile Çin arasındaki ikili ticari ilişkileri görüşmek üzere dün Çin Ticaret Bakanı Wang ile bir araya geldiği bildirildi.

Açıklamada, Raimondo ve Vang’ın ticaret konularıyla ilgili oluşturulan çalışma grubu kapsamında kaydedilen ilerlemeyi görüştüğü ve 2024 yılının başında yüz yüze görüşme yapmayı planladığı vurgulandı.

Açıklamada Raimondo’nun toplantıda ulusal güvenliğin korunmasının müzakere konusu olmadığını vurguladığı, ABD’nin ihracat kontrollerinin dar anlamda ulusal güvenlik etkileri olan veya dış politika hedeflerini destekleyen teknolojilere yönelik olduğu ve tasarlanmadığı belirtildi. Çin’in ekonomik büyümesini sınırlamak için.

Açıklamada ayrıca, her iki ülkeden uzmanların, Ocak 2024’te idari lisanslama süreçlerinde ticari sırların ve gizli ticari bilgilerin korunmasının güçlendirilmesi konusunda teknik görüşmeler yapılması konusunda mutabakata vardığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca Raimondo’nun, ABD Ticaret Bakanlığı’nın, planlanan ABD-Çin Turizm Başkanları Zirvesi aracılığıyla her iki ülkenin halkları arasındaki bağların geliştirilmesini teşvik etmek amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte çalışmayı sabırsızlıkla beklediğini söylediği kaydedildi. 21-23 Mayıs’ta Xi’an’da yapılacak. .

haber-caldiran.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu