Haber

Bakan Göktaş: “Darülaceze Sosyal Yaşam Şehrimizi Cumhurbaşkanımızın onuruyla açacağız”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, “Türkiye Yüzyılına damgasını vuracak vizyoner bir proje olan Darülaceze Sosyal Yaşam Şehrimizi 12 Kasım’da Cumhurbaşkanımızın onuruyla hizmete açacağız.”

Bakan Göktaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla İstanbul Arnavutköy Yassıören’de 2022 yılı Mayıs ayında temeli atılıp tamamlanan Darülaceze Sosyal Yaşam Kenti’nin ihtiyaç sahibi vatandaşların ve koruma altındaki çocukların tüm ihtiyaçlarını karşılayacağını kaydetti. Darülaceze’nin köklü bir geçmişe sahip olduğunu hatırlatan Göktaş, “1895 yılından bu yana ihtiyaç sahiplerine hizmet veren Darülaceze’nin misyonunu koruyarak yürüttüğümüz Sosyal Yaşam Kenti Projemiz, Darülaceze’nin tarihi ve sosyal mirasının yaşatılmasını sağlayacaktır. kurum gelecek nesillere taşınır.”

150 bin metrekare alan üzerinde 23 bloktan oluşuyor.

Projenin 150 bin metrekare alan üzerinde yatay mimari prensibiyle zemin artı 3 kattan oluşacak şekilde tasarlandığını belirten Göktaş, şöyle konuştu:

“Sağlıklı, yatalak, Alzheimer ve demans hastaları, donör sakinleri ve koruma altındaki çocuklara yönelik üniteler olmak üzere 11 bloktan oluşuyor. 23 bloktan oluşan ve yaklaşık bin yatak kapasiteli komplekste odalar tek kişilik, 2, 3 ve 4 kişilik Sağlık Tesisinde ayrıca denetimlerin yapılacağı poliklinik, anaokulu, rehabilitasyon ve sosyal merkez, çalışma atölyeleri, cami, kilise, sinagog gibi ibadethaneler de yer alıyor. Rehabilitasyon-sosyal merkezi bünyesinde fitness, fizik tedavi ve Türk hamamının yer aldığı projenin peyzaj alanında yürüyüş yolları ve farklı oturma alanları yer alıyor.” Kümeler, bisiklet yolları, göletler, hobi bahçeleri düzenlendi. Kampüs içi ulaşım elektrikli araçlarla sağlanacak.”

“Vizyoner bir proje”

Darülacezenin sosyal hizmet açısından sadece Türkiye için değil tüm dünya için çok değerli bir model olduğunu belirten Göktaş, “Darülaceze bizim için değerli bir miras. Yeni Sosyal Yaşam Şehrimiz de bir o kadar özgün, her şeyi yaşatabilen bir model. geçmişle bağlarını koparmaz, bugünün imkanlarını azami ölçüde kullanır.” Türk Yüzyılına damgasını vuracak vizyoner bir proje olan Darülaceze Sosyal Yaşam Şehrimizi 12 Kasım’da Sayın Cumhurbaşkanımızın onuruyla açacağız. Dünyada eşi benzeri olmayan projemizle yaşlıların bakımını sağlayacağız , engelliler, bakıma muhtaç evsizler, din, dil, ırk, cinsiyet ve mezhep ayrımı yapılmaksızın. “Çocuklarımıza yardım edeceğiz” dedi. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu