Haber

Bakan Karaismailoğlu: AKM-Gar Kızılay metrosunda tüm imalatlar tamamlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AKM-Gar-Kızılay metro hattı projesinde istasyonlar ve hattaki tüm imalatların tamamlandığını, test ve devreye alma çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AKM-Gar-Kızılay metro hattı hakkında yazılı açıklama yaptı. Karaismailoğlu, bakanlığın getirdiği hatlarla Ankara’nın toplam hat uzunluğunun yaklaşık 3 kat artacağını bildirdi. Gar, Adliye ve Kızılay olmak üzere 3 istasyondan oluşan AKM-Gar-Kızılay metro hattının Keçiören’den Kızılay’a direkt metro ulaşımı sağlaması açısından son derece önemli olduğunu belirten Karaismailoğlu, “Mevcut olan Gar İstasyonu üzerinden günlük 600 bin yolcu kapasiteli hattımızda ilk durak.Vatandaşlarımız hızlı tren istasyonuna ulaşacak, aynı istasyon sayesinde Başkentray ve Ankaray’a aktarma yapabilecekler.M1 hattına yani Başkentray’a aktarma Son istasyon olan Kızılay’dan Batıkent, Çayyolu ve Ankaray metro hatlarına aktarma Söz konusu metrolarda işletilecek mevcut 108 araca ek olarak Bakanlığımız tarafından 324 adet yeni nesil metro aracı satın alınmıştır. , hatlarda çalışan metro araç sayısını 4 kat artırdık.Mevcut metro araçları depolama ve bakım merkezini revize ederek kapasitesini artırdık.Yeni bir tesis kurduk. w depolama ve bakım merkezi” dedi.

‘378,9 MİLYON AVRO TASARRUF SAĞLIYORUZ’

Karaismailoğlu, AKM, Gar, Adliye ve Kızılay istasyonları ile sınırdaki tüm imalatların tamamlandığını, test ve devreye alma çalışmalarının devam ettiğini kaydetti. Karaismailoğlu, AKM Otopark’ın 4 katlı ve 335 araç kapasiteli olduğunu, proje kapsamında 5,30 metre TBM tüneli ve 1818 metre NATM tüneli imal edildiğini bildirdi. 7 bin 295 metre ray döşendiğini vurgulayan Karaismailoğlu, “Metro hattının açılmasıyla 35 yılda 103.9 milyon euro otoyol işletmeciliği, 42.7 milyon euro kaza maliyeti, 123.9 milyon euro zaman, 108.4 milyon euro” çevre katkısından avro Toplam 378,9 milyon avro tasarruf öngörüyoruz (hava kirliliği, gürültü kirliliği, toprak ve su kirliliğinde azalma dahil).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu