Teknoloji

Bayraktar AKINCI’nın Hassas Güdüm Kiti ile yaptığı test atışları başarıyla tamamlandı.

Baykar’dan yapılan açıklamaya göre, Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde yürütülen Bayraktar AKINCI Projesi kapsamında Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA’ya yerli üretim yeni mühimmat ve sistemlerin entegrasyonu, başarıyla devam ediyor.

TÜBİTAK SAGE tarafından milli olarak geliştirilen Precision Guidance Kit (HGK) ile deneme atışları başarıyla tamamlandı. Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nden HGK güdümünde MK-82 mühimmatı ile havalanan Bayraktar AKINCI, atış testi yapmak için belirlenen noktaya gitti. Bayraktar AKINCI tarafından ateşlenen HGK-82, belirlenen hedefi başarıyla vurdu.

Bayraktar AKINCI TİHA, yeni mühimmat ve sistemlerin entegrasyonu kapsamında ilk kez HGK-82 mühimmatı ile test atışları gerçekleştirdi. Böylece ilk kez bir insansız hava aracından HGK mühimmatı atıldı. Kullandığı mühimmata bir yenisini daha ekleyen Bayraktar AKINCI, caydırıcılığı artırdı.

Bayraktar AKINCI ve Bayraktar KIZILELMA tarafından 24 Nisan’da Çorlu’da gerçekleştirilen ve dünya havacılık tarihinde bir ilk olan testte ilk kez gerçekleştirilen yakın kol uçuşunun ardından TEKNOFEST 2023’te yeni bir unsura imza atıldı. İstanbul semalarında taarruz amaçlı insansız hava aracı AKINCI ile insansız savaş uçağı KIZILELMA aynı uçuşu defalarca halka açık olarak gerçekleştirdi.

Rekabetçi bir süreç sonucunda Amerikalı, Avrupalı ​​ve Çinli rakiplerini geride bırakan Baykar, Kuveyt Savunma Bakanlığı ile imzaladığı anlaşma ile 370 milyon dolarlık Bayraktar TB2 ihracat sözleşmesi ile 2023 yılına girdi.

https://twitter.com/BaykarTech/status/1669051730992979972

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
nakliyat
Başa dön tuşu