Haber

BİDEV Olağan Genel Kurulu, Eskişehir’de yapıldı

Basketbol İçin Dayanak ve Eğitim Vakfı (BİDEV) Olağan Genel Heyeti, Eskişehir’de gerçekleştirildi.

BİDEV Genel Sekreteri Coşkun Teziç’in açılış konuşmasıyla başlayan genel heyete, Eskişehir Büyükşehir Belediye Lideri Yılmaz Büyükerşen, BİDEV Lideri Hasan Arat ve üyeler katıldı.

Hasan Arat’ın davetiyle kürsüye gelen Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir’in, birincilerin kenti olduğunu belirterek, “Pek çok konuda, tarihte yer alan olayların ilk başlangıç noktasıdır. Aynı zamanda bazı şeylerin bitiş noktasıdır.” dedi.

Toplantının konut sahibi BİDEV Kurucu Üyesi Erol Tabanca, Yılmaz Büyükerşen ile birlikte basketbol topluluğundan 5 ismin balmumu heykelini yapacaklarını ve bunların Eskişehir’in simgelerinden bir tanesi olan Balmumu Müzesi’nde sergileneceğini açıkladı. BİDEV Mütevelli Heyeti Lider Yardımcısı Ahmet Kurt da, Yılmaz Büyükerşen’e BİDEV şapkası hediye ederek kendisini de fahri onur mütevelli üyesi olarak aralarına katmak istediklerini dile getirdi.

Hasan Arat: “BİDEV vefalı bir kurum olacaktır”

Toplantıda konuşan BİDEV Başkanı Hasan Arat ise 13 kurucu ile hayata geçirilen vakfın şu anda 242 mütevelli üyesi bulunduğunu söyledi.

Vakıftaki kadın oranının yüzde 18 olduğuna dikkati çeken Arat, “Bu oranı ilk aşamada yüzde 30’a sonrasında da IOC’nin (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) kadın erkek eşitliği prensibine uygun olarak yüzde 50’ye yükseltmek istiyoruz.” diye konuştu.

BİDEV’e destek veren ve bağış yapan kişi ve kurumlara teşekkür eden Arat, “BİDEV kurulalı 2 seneye yakın vakit oldu ve bunun bir yılı pandemiyle geçti. Birinci yılımızda Osman Solakoğlu mükafatına layık görüldük. Bu kadar yeni bir kuruluşun Avrupa Topluluğu tarafından tanınması büyük bir muvaffakiyettir. Erasmus Plus ile 2 projeye takviye kararı çıktı. BİDEV kuruluşunun 2. yılını tamamlamadan NBA resmi sitesinde yer bulup, tanınır hale geldi. Erasmus Plus tarafından kabul edilen projemiz ile memleketler arası arenaya açıldık. Bunlar bizim için çok kıymetli adımlardır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Dünya çok acı çekiyor.” diyen Arat, “Savaş, iktisat, eğitim problemleri, mülteciler, fakirlik… Makûs insanların şiddetinden değil, güzel insanların sessizliğinden kaynaklanıyor. Burada olma emelimiz maçın son 3 saniyesinde sayı atıp kazanmak değildir. Güzelliğin bitiş noktası yoktur, bu maçın sonu yok. Biz uygunluk yapmaya devam edeceğiz. Biz yola çıkarken maddi manevi kimseye gereksinimi olmayan bir oluşum kurmayı amaçladık. Özgür bir kurum kurduk. BİDEV özgür kuruluş olacaktır. Özgürlüğün sırrı hamasettir. BİDEV vefalı bir kurum olacaktır. Vefa hoşluktur, vefa paylaşımdır. 2023’te Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağız. Atatürk ‘yurt sevgisi ona hizmetle ölçülür’ demiştir. Biz de bu yurdu daima seveceğiz, hizmete devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Genel kurulda faaliyet raporunun, mali bilanço gelir-gider tablolarının, denetim kurulu raporunun ibrasının ardından, 2023 yılı tahmini bütçe onaylandı.

Basketbolun önemli isimleri için vefa ödülü verildi

Toplantıda ayrıca Türk basketbolunun geçmiş yıllardaki önemli yerlerinden Spor ve Sergi Sarayı anlatan “Yuva” belgeselinin gösterimi yapıldı.

Bu ortada BİDEV’in, kamu yararına vakıf statüsüne geçişi için gerekli taşınmaz ve nakdi kısım, iki bağışçı üye tarafından genel kurulda karşılandı.

Eski basketbolcu karikatür sanatçısı Hakan Kok’un basketbol temalı karikatür standı de üyelerin beğenisine sunuldu.

Genel heyetin sonunda Türk basketbolunun efsane isimleri Mehmet Baturalp, Aydan Siyavuş, Parıltı Germen, Doğan Hakyemez, Nuri Tan ve Turgut Atakol anısına ailelerine vefa mükafatları verildi. Ödül takdimi sırasında his dolu anlar yaşandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu