Ekonomi

Birleşik Krallık gözlemcisi Amazon’u tedarikçi kurallarına uyum konusunda uyardı

İngiltere’nin Bakkaliye Kodu Adjudicator’ı (GCA), Amazon (NASDAQ:AMZN)’u İngiltere’deki bakkaliye tedarikçilerine yönelik muamelesine ilişkin endişeler nedeniyle olası bir resmi soruşturma konusunda uyardı. GCA’nın 2024 yıllık anketi, doğrudan Amazon ile çalışan tedarikçilerin yarısından azının, şirketin Bakkaliye Tedarik Uygulama Kurallarına (GSCOP) tutarlı bir şekilde veya çoğunlukla uyduğuna inandığını ortaya koydu.

Amazon’un uyum puanı %47’ye düşerek 2023’teki %59’luk orandan gerilemiş ve İzlanda’nın %88 ile 13. sırada yer aldığı diğer perakendecilerin önemli ölçüde gerisinde kalmıştır.

GSCOP, büyük perakendecilerin tedarik sözleşmelerini yeterli bildirim yapmadan değiştirmelerini engelleyerek ve tedarikçi sözleşmesini sona erdirmek için gerekçe sunmalarını zorunlu kılarak tedarikçileri korumak üzere tasarlanmıştır.

GSCOP’a 2022 yılında tabi olan Amazon, uyumluluk açısından Tesco, Sainsbury’s ve Marks & Spencer gibi Birleşik Krallık’ın önde gelen diğer market perakendecilerinin gerisinde kalıyor.

Bir Amazon sözcüsü anket sonuçlarından duyduğu hayal kırıklığını ve iyileştirme taahhüdünü dile getirdi. Sözcü, maliyet fiyat artışı kararları için daha net açıklamalar, listeden çıkarma için minimum süreler ve fatura anlaşmazlıklarının ele alınması için büyük bir yükseltmenin başlatılması da dahil olmak üzere market tedarikçileri için yapılan çeşitli iyileştirmelerin altını çizdi.

Mali anlaşmazlıklar için daha hızlı çözüm ve daha küçük tedarikçiler için gelişmiş hesap yönetimi desteği de dahil olmak üzere başka değişiklikler de planlanmaktadır.

GCA’dan Mark White, Amazon’dan Kurallara uymak için hızlı ve kapsamlı bir eylem beklendiğini belirtti. Düzenleyici kurum Amazon’un değişikliklerini ve bunların etkinliğini izliyor ve gerekirse resmi bir soruşturma başlatmakta tereddüt etmeyecek. GCA, uyumsuzluk halinde büyük bir perakendecinin Birleşik Krallık cirosunun %1’ine kadar mali ceza uygulama yetkisine sahiptir.

Amazon hariç diğer perakendecilerin genel Kurallara uyum puanı, bir önceki yılın sonuçlarıyla tutarlı olarak ortalama %94 gibi yüksek bir seviyede kalmıştır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu