Yaşam

Bugün Çocuklarınıza Örnek Verebileceğiniz Türkler: Genetikçi Naşide Gözde Durmuş

Çocuklarınıza örnek gösterebileceğiniz Türkler dizisinde her gün bir biyografi ile karşınızda olacağız. Bu biyografilerde, içeriğimizde nispeten daha az bilinen ancak uluslararası üne sahip kişilere yer vermeyi planlıyoruz. Bu konuda önerilerinizi bekliyoruz. İçeriğimizin bugünkü dünyaca ünlü konuğu: Naşide Durmuş’u Beğendi

1985 yılında İzmir’de doğan Naşide Benedi Durmuş, üniversite sınavını kazanarak ODTÜ’de Moleküler Biyoloji ve Genetik eğitimine başlamış ve 2007 yılında mezun olmuştur.

Ardından ABD’nin en prestijli burs programı olan Fullbright’tan eğitim bursu kazanan Durmuş, Boston Üniversitesi’nde Biyomedikal Mühendisliği alanında yüksek lisansını tamamladı.

Fulbright bursu hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Daha sonra Brown Üniversitesi’nden Biyotıp alanında doktora derecesine sahiptir ve 2013 yılında girişimcilik-inovasyon alanında yan dal olarak mezun olmuştur. Durmuş ayrıca Stanford Üniversitesi İşletme Enstitüsü ve Ignite Programı mezunudur.

Doktora sonrası araştırmalarına Stanford’da devam eden ve halen burada Yardımcı Doçent olarak görev yapan Durmuş, araştırmalarına dünyaca ünlü bilim insanı Ronald W. Davis ile birlikte Genom Teknoloji Merkezi’nde devam ediyor.

Durmuş bu merkezde biyoloji, mühendislik, nanoteknoloji ve tıbbı bir araya getirmeye, kanser ve enfeksiyonları oluşum evrelerinde anlamaya ve teşhisten tedaviye tıbbın uygulama alanını değiştirmeye çalışıyor.

Dr. Durmuş, genç yaşına rağmen birçok ödüle layık görülmüştür. Listede 35 yaş altı yenilikçi 35 kişinin yer alması oldukça etkileyici. Diğer ödüller aşağıdaki gibidir:

  • Moore Mucit Üyesi, Gordon ve Betty Moore Vakfı (2021)

  • Baxter Öğretim Üyesi Ödülü, Donald E. ve Delia B. Baxter Vakfı (2020)

  • Katalizör Ödülü, Koret Vakfı (2020-2021)

  • Dünyanın On Üstün Genç İnsanı (TOYP), Tıbbi İnovasyon Kategorisi, Junior Chamber International (JCI) (2019)

  • ’40 Under 40′ Listesi, Fortune Türkiye (2019)

  • Scientific Interface’de (CASI) Profesyonel Ödül, Burroughs Wellcome Fund (BWF) (2018-2023)

  • Biyotıpta Yükselen Yıldız, MIT ve Harvard Broad Institute (2018)

  • Üçüncülük, Bay Area Global Health Care, UC Berkeley ve Stanford Üniversitesi (2017)

  • 35 Yaş Altı Yenilikçiler (TR35), MIT Teknoloji İncelemesi (2015)

  • STAR Ödülü, Biyomalzemeler Derneği (2012)

Eski tıbbi prosedürlerin bir an önce değiştirilmesinden yana olan ve çalışmalarını tamamen buna odaklayan Durmuş, dünyada fark yaratmaya ve genç yaşlı tüm bilim insanlarına örnek olmaya devam ediyor.

Ne güzel bir yurdumuz var ve böyle bir âlimimiz var! yarın görüşürüz çocuklar!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu