Haber

Bulgaristan Başsavcısı görevden alındı

Cumhurbaşkanı Rumen Radev imzaladığı kararname ile 2020 yılında 7 yıllığına seçilen Bulgaristan Başsavcısı İvan Geşev’in görevine son verdi.

Yargıtay’ın (VSS) 12 Haziran’daki oturumunda yapılan oylamada 16 üye Geşev’in görevine son verilmesi yönünde oy kullanırken, sadece 4 üye muhalif kaldı.

Söz konusu kararla ilgili olarak Geşev’in adalet organlarının itibarını zedeleyen ifadelerine atıfta bulunuldu.

VSS’deki oylamanın ardından Cumhurbaşkanı Radev, imzaladığı kararname ile 2020’de 7 yıllığına seçilen Bulgaristan Başsavcısı Geşev’i görevden aldı.

Geşev, 15 Mayıs’ta düzenlediği basın toplantısında, “Meclisteki siyasi çöplüklerin kimler olduğu belli, bu çöplükler süpürülmeli” diyerek istifa mektubunu yırtıp yere attı. dedi.

Adayların seçime kadar görevi yürütmesi bekleniyor.

Adalet Divanı’nın, yeni Cumhuriyet başsavcısı seçilinceye kadar bu göreve aday göstermesi bekleniyor.

“Ülke derin devletinin temsilcisi” olarak gösterilen ve çeşitli siyasi skandallara karışan Geşev, kararnamesinin imzalandığını öğrenince sosyal medyada tepki çekti.

Geşev, “Dünyada hakikatten daha önemli bir şey yoktur. Adalet mücadelesi benim şahsi mücadelem değil, tüm Bulgar halkının ortak mücadelesidir. Vatan mücadelem devam edecektir. Yaşasın Bulgaristan, Allah bizimledir.” biz.” paylaştı.

kartepeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu