Ekonomi

Çin’de faiz oranlarında ve zorunlu karşılık oranlarında üçüncü çeyrek indirimi mümkün

Investing.com – Analistler, devlet tarafından yönetilen haber kuruluşu China Securities Journal’a, Çin Halk Bankası’nın (PBoC) üçüncü çeyrekte faiz oranlarında indirimler ve temel karşılıkların mümkün görünmesiyle birlikte para politikasını daha da gevşetmek için hala yeri olduğunu söyledi.

Merkez Bankası bu yıl ekonomideki sakin toparlanmayı desteklemek için sürekli likidite önlemleri alırken, yerel bankalar için ve gösterge faiz oranlarını alıyor. zorunlu karşılık oranıRRR’yi daha da azaltmak için yeterli alana sahiptir.

Haziran ayında PBoC, orta vadeli kredi tesisini (MLF) ve ülkedeki borçlanma maliyetlerini belirlemek için kullanılan iki ölçütü açıkladı. kredi anapara faizi(LPR) oranlarını düşürürken, yerel bankalar yuan mevduatlarının faiz oranlarını düşürmeye başladı.

Analistler CSJ’ye, PBoC’nin MLF’yi bu hafta sabit tutmasıyla, iki gösterge faiz oranında daha fazla indirime gidilmesinin pek olası olmadığını, ancak yılın ilerleyen dönemlerinde büyümeyi istikrara kavuşturma ihtiyacının daha fazla kesintiye yol açabileceğini söylediler.

PBoC’nin bunun yerine, bir bankanın mevduatlarına göre tutması gereken minimum rezerv seviyesini belirleyen RRR’yi düşürmesi daha olasıdır. Bu rakamın düşürülmesi, PBoC’nin açık piyasa işlemlerine kıyasla ekonomi için daha kalıcı teşviklerin önünü açıyor.

Üçüncü çeyrekte bir RRR indirimi olası görünüyor ve PBoC’nin ülkedeki COVID-19 sonrası ekonomik toparlanmayı canlandırmak için oranı düşürdüğü Mart ayından bu yana bu tür ilk indirim olacak.

Ancak dünkü gayri safi yurtiçi Hasılaİkinci çeyrekte büyümenin ilk çeyreğe göre önemli ölçüde yavaşladığını gösteren bilgilerle toparlanma şu anda yavaşlıyor gibi görünüyor.

Ülkeden gelen zayıf ekonomik bilgiler, Pekin’in ekonomiyi daha da canlandıracağına dair spekülasyonları ateşledi ve PBoC yetkilileri geçtiğimiz günlerde büyümeyi desteklemek için daha fazla adım atacaklarını doğruladı.

Ancak PBoC dün MLF’de daha fazla indirim bekleyen bazı yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı. Bankanın LPR’sini hafta içinde sabit tutması bekleniyor.

Analistler ayrıca Besledipara politikasındaki değişiklikler, özellikle bankanın faiz artırım döngüsünde olası bir duraklama, yuanÇin üzerindeki kayıp baskısını hafifletmenin ötesinde Çin üzerinde sınırlı bir etkisi olacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu