Haber

Derin Çatak Şehitleri Şehadetlerinin 101. Yıldönümünde Anıldı

Malkara’nın Sağlamtaş İlçesi Derin Çatak Mevkii’nde 1912 yılında Bulgar askerleri tarafından şehit edilen kahraman vatandaşlarımızın anısına düzenlenen Derin Çatak Şehitlerini Anma Günü programı, 19 Kasım 2023 Pazar günü Sağlamtaş’taki Derin Çatak Şehitliği’nde gerçekleştirildi. Sağlamtaşlılar Dayanışma ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği ilçe.

Derin Çatak Şehitlerini Anma Programı; Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Özer, siyasi parti liderleri ve temsilcileri, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu başkanları ve temsilcileri, gaziler, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Anma programı saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması, günün anlam ve değerini belirten konuşma, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın konuşması, Gazi İlkokulu öğrencileri tarafından şiirlerinin okunmasıyla başladı. Nöbetçi imam hatiplerin ve duacıların Kur’an-ı Kerim okunması. Bunun ardından program sona erdi.

Anma programının ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Özer, CHP Malkara İlçe Başkanı İsmail Uzun ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Sağlamtaş ve Müstecep İlçelerindeki köy kahvelerini ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet etti.

 

Derin Çatak Şehitleri hakkında bilgiler

Bulgar birliklerinin, Bulgar birliklerine karşı çete faaliyetleri yürüten Kurt Mehmet’e haber gönderip kendisine hiçbir şey yapılmayacağı sözünü vermesi üzerine Kurt Mehmet ve arkadaşları, Bulgar komutanlara inanarak Derin Çatak Mevkii’nden Sağlamtaş’ın yanına geldi. Ancak sözünü tutmayan Bulgar birlikleri Kurt Mehmet, Çalı Abdullah, Veysel Ağa, Bedel Mehmet, Hacı Onbaşı Mehmet, Hüsniyes Süleyman Ağa, Kurans Küçük Mustafa, Büyük Berberler Hacı Mehmet, Çınarlıdere’li Mustafa Ağa, Pamuks Hüseyin Ağa ve İbrahim Pehlivan’dı. Derin Çatak. Onun yerine onu idam ederek katliam yaptılar.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

maden-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu