Ekonomi

Dolar/TL 30,14’ten işlem görüyor

Dün yükseliş trendinde hareket eden dolar/TL, günü yüzde 0,1 yükselişle 30,1316 seviyesinde tamamladı.

Yeni güne yatay bir seyirle başlayan Dolar/TL, saat 10.30 itibarıyla önceki kapanışının hemen üzerinde 30.1430 seviyesinde işlem görüyor. Aynı zamanda euro/TL yüzde 0,1 artışla 32,8580’den, sterlin/TL ise yatay olarak 38,3870’den satılıyor.

Dolar endeksi şu anda yüzde 0,3 düşüşle 103,2 puanda bulunuyor.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Mart ayında faiz indirimine başlayacağına dair beklentilerin zayıflamasının varlık fiyatları üzerinde etkili olduğunu belirtti.

Dünyanın önde gelen merkez bankalarının “güvercin” adımlarına piyasa beklentilerinden daha geç başlayacağı yönündeki tahminler güçlenmeye devam ederken, Fed’in dün açıklanan “Bej Kitap” raporunda ülkede ekonomik aktivitenin “çok az” değiştiği yönünde değerlendirmeler yer aldı. Kasım ayından bu yana.

Bankanın Mart ayında faiz indirimine gideceğine ilişkin para piyasalarındaki tahminler yılın başında yüzde 85 olarak fiyatlanırken, dün gelen güçlü perakende satış verisinin ardından bu oran yüzde 60’a düştü.

ABD’de yılbaşından bu yana açıklanan verilerin enflasyonu desteklediğini belirten analistler, bunun Fed’in faiz indirimlerinden endişe etmeyeceğini gösterdiğini ifade etti.

Öte yandan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, dün Türkiye’nin kredi notu görünümünü yükselttikten sonra 17 Türk bankasının kredi notu görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çevirdi.

haber-kursunlu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu