Sağlık

Emzik Kullanımında 10 Uyarı!

Emzik kullanırken dikkatli olun! Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı Dt. Nurgül Demir emzik kullanımı konusunda uyardı.

Emzikler bebeklerin fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamak, günlük rutinlerde veya uyku zamanlarında onları sakinleştirmek ve rahatlatmak amacıyla sıklıkla tercih edilen ürünlerdir. Bebekliğin zor dönemlerinde anneler için zaman tasarrufu sağlayabilir. Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı Dt. Piyasada farklı özelliklere sahip, farklı malzemelerden üretilen, birbirlerine göre avantaj ve dezavantajlarıyla öne çıkan pek çok emzik çeşidinin bulunduğunu söyledi. Nurgül Demir önemli uyarılarda bulundu.

Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı Dt. emzik kullanımının anne memesini reddetme, diş çürüğü, dişlerde çarpıklık, çene bozuklukları ve parmak emme alışkanlığı gibi sorunlara neden olmaması için dikkat edilmesi gereken önemli noktaların önemli olduğunu söylüyor. Nurgül Demir dikkat çeken bahis konularını 10 unsurda aktardı.

BEBEKLERDE GAZ AĞRISI NEDEN OLUR?

1-Bebek anne memesini emmeye alışıncaya kadar emzik kullanımına başlanmamalıdır.

2-Anne, baba ve bakıcılar da dahil olmak üzere asla başka bir kişinin ağzına emzik yerleştirilmemelidir.

3-Bebeğin emziğe alışmasına yardımcı olmak, uykuya dalmasını kolaylaştırmak veya sağlığına faydalı olabilmesi niyetiyle; Emzik bal veya pekmeze batırıldıktan sonra bebeğe verilmemelidir. Bebeğin ağzında şekerli bir yiyecek varken uykuya dalmak, ‘erken çocukluk çürüğü’ olarak adlandırılan şiddetli çürüklerin ana nedenlerinden biridir.

4-Bebeğin meyve tüketimini arttırmak ve vitamin almasını kolaylaştırmak amacıyla; Bebeğe hazneli emziklere yerleştirilerek verilmesi, çürük riski yüksek olan bebeklerde erken diş kaybı riskini arttırabilir. Meyveyi emzikle tüketmekten hoşlanan bebeklerde meyvelerdeki şeker, çürük bakterilerinin bulunduğu ağız ortamında kaşıkla beslenmeye göre daha uzun süre kalarak çürük riskini artırıyor.

5-Emzik seçerken Bisfenol-A (BPA) içermeyen emzikler tercih edilmelidir. Özellikle bebekler için üretilen ürünlerde BPA’nın kullanımı üreme sağlığına zararlı etkileri nedeniyle birçok ülkede yasaklanmıştır.

6-Ağız yapısına uygun olarak üretilen ortodontik emzikler, anne meme ucunu taklit eden emzikler olup, çene gelişimine ve diş dizilimine daha az etkisi olacağı iddiasıyla pazarlanmaktadır. Ebeveynler için yeni bir alternatif olarak düşünülebilir ancak klasik emziklerin ağız yapısında yol açtığı bozuklukların önüne geçebileceğini söylemek doğru değildir. Bu emzikler ancak tavsiye edilen kullanım süreleri içerisinde tercih edilebilir.

7- Ağızdan düşüp tekrar ağza alınan veya düzgün ve sık aralıklarla temizlenmeyen emzik yüzeylerinde bakteri ve mikroorganizma birikmesi; Ağızda mantar gibi lokal enfeksiyonlara ve mide-bağırsak sisteminde ciddi hastalıklara neden olabilir. Emzik temizliğinde özel olarak üretilmiş sterilizatörler kullanılabilir; İki günde bir 5 dakika kaynatmanız da yeterli olacaktır.

8-Lateks alerjisi riski ve bakteri tutma oranının diğer malzemelerden yapılan emziklere göre daha fazla olması nedeniyle lateks emzikler tercih edilmemelidir.

Emzik seçerken Bisfenol-A (BPA) içermeyen emzikler tercih edilmelidir. Özellikle bebekler için üretilen ürünlerde BPA’nın kullanımı üreme sağlığına zararlı etkileri nedeniyle birçok ülkede yasaklanmıştır.

9-Emziklerin 12 aydan uzun süre kullanılması akut orta kulak iltihabı riskini artırabilir.

10-Yaklaşık 18 aylıkken, süt dişleri çıkmaya başladığında emzik kullanımı bırakılmalıdır. Uzun süreli emzik kullanımı çene gelişiminde ve diş dizilişinde önemli bozukluklara neden olabilir. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu