İş

En düşük kamu çalışanı ne kadar maaş alacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Salı günü yaptığı açıklamada, toplu iş sözleşmesi çerçevesinde kamu personeline sosyal yardım dahil yüzde 45 oranında zam yapıldığını duyurdu.

Halktv’den Emek ve Toplum Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Olcay Aydilek’in haberine göre Dr. Murat Özveri, protokolle sadece kamu çalışanlarının brüt ücretlerinde yapılacak artışın belirlendiğini, herhangi bir hüküm bulunmadığını söyledi. sosyal haklarla ilgili protokolde yer aldı. Özveri, “Belki daha sonra açıklanır. Onu bilmiyoruz” dedi.

“15 bin TL’ye ilk altı ayda yüzde 45 zam uygulanacak”

Özveri, protokol kapsamında kamu personelinin en düşük brüt ücretinin 15 bin TL olarak belirlendiğini söyledi. Özveri şöyle devam etti:

“1 Ocak 2023’te en düşük brüt çıplak fiyat 15 bin TL olarak belirlenecek. Bu tutarın altında ücret alan kamu çalışanlarının ücreti 15 bin TL’ye çıkarılacak. Ardından ilk altı ayda yüzde 45 zam yapılacak.” 15 bin TL olarak uygulanacak En düşük kamu çalışanının maaşı brüt 21 bin 750 TL olarak belirlendi.

6 aylık enflasyon yani TÜİK tarafından Haziran 2023 ile Aralık 2022 arasında açıklanacak enflasyonun yüzde 45’in üzerinde olması durumunda belirlenen fiyat, birinci yılın ikinci yarısı için zamlı olarak fiyata eklenecek. Bu ekten sonra ilk yıl ve ikinci altı aylık fiyat artışları da hesaplanacaktır.

pendik-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu