Haber

Fatih Erbakan: Yerel seçimlerde hiçbir ittifakta yer almama kararı aldık

Fatih Erbakan: Yerel seçimlerde hiçbir ittifakta yer almama kararı aldık

RE Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, “31 Mart yerel seçimlerinde herhangi bir ittifakta yer almama ve Yeniden Refah Partimizin Ankara, İstanbul ve İzmir’de kendi adaylarını göstermesi yönünde karar aldık.”

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere ilişkin ittifak kararlarını açıklamak üzere parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. 14 Mayıs 2023’te yapılan genel seçimlerde Cumhur İttifakı içinde yer aldıklarını hatırlattı. Erbakan, ülkenin ve milletin geleceğini düşündükleri için bu kararın alındığını söyledi. O dönemde milletin kendilerinden beklentisinin bu yönde olduğunu belirten Erbakan, kendisinin de bu nedenlerle cumhurbaşkanlığı adaylığından çekildiğini söyledi.

‘SÖZLEŞME METİNİNDE YAZDIĞININ TERSİ ORTAYA ÇIKTI’

Erbakan, Cumhur İttifakı’nın katılımına ilişkin mutabakat oluşturulduğunu belirterek, “Bunun dışında herhangi bir talebimiz ve beklentimiz olmadı ve bu mutabakat metni sayesinde ilkelerimizin arkasında durduğumuzu ve bundan vazgeçmeyeceğimizi ortaya koyduk. Ancak aradan 8-9 ay geçtikten sonra üzülerek ifade ediyoruz ki, “14 Mayıs seçimleri için ortaya koyduğumuz mutabakat zaptı konusunda olumlu bir gelişme yaşanmadı. Hatta tam tersine ne yazık ki mutabakat zaptında yazılanların tam tersi ortaya atıldı ve aksi yönde işlemler yapıldı” dedi.

Her şeye rağmen Yeniden Refah Partisi olarak ittifaktan yana olduklarını söyleyen Erbakan, İstanbul’un CHP’den alınması için özellikle ittifaka ikna olduklarını belirtti. İttifak konusunda toptan redci bir anlayışa sahip olmadıklarını belirten Erbakan, bu süreçte millet ve parti örgütlerinin kendilerini bir ittifak içerisinde görmek istemediklerini, yerel seçimleri beka sorunu olarak görmediklerini, partilerin Millet İttifakını oluşturanlar yerel seçimlere ittifak olarak girmiyor, AK Parti yetkilileri de kendilerini adaletli ve adil görmek istemiyor. Kararlarında dengeli bir teklifle gelmemesinin etkili olduğunu söyledi.

‘ÖN YARILI BİR ANLAYIŞIMIZ YOK’

Bütün bunlara rağmen ittifak masasını bozan taraf olmak istemediklerini kaydeden Erbakan, “Toptan reddiyeci bir yaklaşımımız, ön yargılı bir anlayışımız yoktu, bu teklifi ve görüşme talebini iyi niyetle kabul ettik. Biz bu değerlendirmeleri, bu toplantıları yaptık ancak adil ve dengeli bir teklifle karşılaşmadığımızı ifade etti.” İstanbul ve Ankara’da değişim ve dönüşüm istediğimiz için; İstanbul ve Ankara’nın CHP zihniyetinden geri alınmasını istiyorsak Refah Partimizin atacağı adımların yanı sıra AK Parti’den de adil ve makul bir çerçevede adım atmasını beklemek siyaseten yanlıştır. Adaletin gerekliliği de çok doğaldır. İttifak olacaksa, birlik olacaksa, teklif yapılmışsa orta yol bulunmalı, her iki taraf da fedakarlık yapmalı, adil ve makul bir çerçevede anlaşmaya varılmalıdır. Ancak muhataplarımızın bu yaklaşımı maalesef tamamen göz ardı edilmelidir. “Toplantıda göremediklerimizi ifade etmek isterim” dedi.

‘ADAYLARIMIZI 10 ŞUBAT’TA AÇIKLAYACAĞIZ’

Bu noktada parti olarak 31 Mart’ta yapılacak seçimlerde herhangi bir ittifakta yer almayacaklarını belirten Erbakan, “31 Mart yerel seçimlerinde herhangi bir ittifakta yer almama kararı aldık ve bu kararı aldık. -Refah Partisi Ankara, İstanbul ve İzmir’de kendi adaylarını gösterecek.Ankara İnşallah 10 Şubat’ta Ankara Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştireceğimiz aday tanıtım programımızda İstanbul ve İzmir büyükşehir belediye başkanı adaylarımızı açıklayacağız. İstanbul ve İzmir’de büyükşehir belediyelerinde milli görüşlü belediyecilik ve ahlaklı belediyecilik konusunda farkındalık yaratacağız. “Mücadele edeceğiz. Bu kararın partimize, ülkemize, milletimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu