Haber

Halka açık alanlarda USB telefon şarjında ​​’veri hırsızlığı’ riski

MASS alanlarında bulunan şarj istasyonlarında veri hırsızlığı riskine karşı bir uzman uyarıldı. Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanı Prof. .”

Günlük hayatın vazgeçilmezi haline gelen cep telefonlarının uzun süreli kullanımı şarj ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Dışarıdayken telefonları şarj etmek için USB girişli şarj istasyonları veri için risk oluşturuyor. Son birkaç hafta içinde FBI, halka açık tüm USB bağlantı noktalarını da hedef aldı. Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alım Metin uyarılarda bulundu. prof. Dr. Metin telefonlara casus yazılım bulaşma riski olduğunu söylerken, vatandaşlar daha önce böyle bir durumla karşılaşmadıklarını dile getirdi. Otogardaki şarj istasyonundan sorumlu olan Paşa Çetin, daha önce hiç böyle bir sorunla karşılaşmadıklarını, makinelerin tıpkı bir powerbank gibi çalıştığını söyledi.

SPY YAZILIMI YÜKLENEBİLİR; BİLGİ MEVCUT

Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanı Prof. bizi şarj etmek için çeşitli seçenekler arıyoruz.Artık telefonları şarj edebileceğimiz şarj kutuları ve şarj istasyonları çoğaldı.çok dikkatli olmalıyız.bizi bekleyen tehlikeler var.eğer şarj istasyonları çoksa halka açık yerlerde çeşitli donanımsal veriler içine yerleştirilmiştir.Buraya telefonunuzu bağladığınızda telefonunuzun içindeki verilere ulaşılabilir.Çeşitli casus yazılımlar kurulabilir.Bunlar telefonunuzla gittiğiniz her yerde sizi takip edebilir.Gelecek bildirimlerBundan dolayı, Tüm özel hayatınız tehlikede olabilir” dedi.

TELEFONU KAPATARAK ŞARJ EDİNProf. Dr. Metin, “Bu konuda çok dikkatli olmamız gerekiyor. Yanımızda USB şarj cihazı varsa onun üzerinden telefonumuzu şarja takabiliyoruz. Kesinlikle ama mutlaka şarj etmemiz gerekiyorsa o zaman takabiliriz” dedi. telefonumuzu kapatın ve o şekilde şarj olana kadar bekleyin.Telefonumuzu kilitli bırakabileceğimiz çeşitli şarj istasyonları.Burada dikkat etmemiz gereken konulardan biri de bazı telefonların telefonumuz kapalıyken açılabilmesi. Yüzde 100 ücretlendirildi. Telefonunuzu kapatıyorsunuz, oraya koyuyorsunuz ve telefonunuz otomatik olarak açılıyorsa yine bu kablo üzerinden telefonunuzdaki verilere ulaşılabiliyor” dedi.

BİLGİSAYARDA ŞARJ EDERKEN DİKKATProf. Metin, “Telefonumuzu halka açık şarj istasyonlarının ötesinde tanımadığımız bir bilgisayara rastgele bağladığımızda veya rastgele bir bilgisayara bağladığımızda güvenilir erişim uyarısı geliyor. Telefonumuza erişim izni vermemeliyiz.” Sadece halka açık şarj istasyonlarında değil, tanımadığımız bir bilgisayara bağlanırken telefonumuzu prize taktığımızda da çıkan uyarı ekranında” dedi.

SADECE ŞARJ İÇİN KULLANILAN KABLOLAR TERCİH EDİLEBİLİRProf. Metin, “USB dediğimiz portlar hem bilgi aktarımı hem de güç aktarımı için kullanılıyor. Bu gibi durumlar için sadece elektronik tarafından satılan şarj hedefli kabloları kullanırsak kendimizi daha güvende hissedebiliriz.” dedi.

Şarj istasyonunda telefonunu şarj eden Osman Kaynar, “Telefonumun şarjı bitince çoğunlukla arabaya dolduruyorum ama mecbur kalırsam bu halde makinelere dolduruyorum. Bilgiyle ilgili başıma bir şey geldi.Şehri dolaştım, böyle bir şey yaşamadım.Burada yok. Zorunluluktan kullanıyoruz” dedi. Emrah Bilgin de “Dışarıda kaldığımda telefonumu akıllı cihazlardan şarj ediyorum. Ancak içindeki bilgilerin çalındığını sizden duyuyoruz. Şarjsız kalıyorum, artık takmıyorum.”

VERİLERİ ÇALACAK CİHAZ YOK Dükkanın önüne özel bir şirket tarafından konulan şarj istasyonundan sorumlu olan Paşa Çetin, “Bu powerbank ile çalışıyor. Biz ona elektrik veriyoruz. Normalde nasıl şarj ediyorsa öyle şarj ediyor.” Telefonu elektrikle şarj edin.Verilerimizin çalındığına dair bir durumla karşılaşmadık.Şikayet de almadık.Buradan bilgi alacak kimse yok. Telefonunuzu kabloya takıyorsunuz ve şarj oluyor, veri çalabilecek başka bir cihaz yok. Bunlar aynı powerbank ile kullanabilirsiniz, başka bir şey yok” dedi.

– Karakoz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu