Teknoloji

iPhone’lardaki Night Shift ve True Tone’un Farkı Ne? Hangisini Kullanmalıyız?

Apple, göz yorgunluğunu azaltan iki farklı ekran özelliğine sahip. True Tone ile Night Shift.

Biz de bu içeriğimizde iki farklı özelliğin bize neler sunduğunu ve hangisini kullanmamız gerektiğini anlatacağız.

True Tone nedir?

True Tone, ortamdaki ışığı otomatik olarak izleyip ardından ekranın renk ve yoğunluğunu ayarlayarak görüntülerin daha doğal görünmesi için ortam ışığıyla eşleştiriyor. Çok büyük bir etkisi olmasa da göz yorgunluğunu azaltıyor.

Apple cihazlarınızda True Tone’u etkinleştirmek için Denetim Merkezi’ndeki parlaklık kısmına uzunca basıp True Tone seçeneğini aktifleştirebilir ya da Ayarlar > Ekran ve Parlaklık bölümünden açabilirsiniz.

Night Shift nedir?

Night Shift’in asıl amacı ise ekrandan yayılan zararlı mavi ışığı azaltarak daha sıcak tonlara ayarlayıp True Tone’da olduğu gibi yine göz yorgunluğunun önüne geçmesi.

Night Shift özelliğini aktif hâle getirmek için cihazınızda Denetim Merkezi’ni açıp parlaklık kısmına uzunca basarak ayarlayabilir ya da Ayarlar > Ekran ve Parlaklık kısmından aktifleştirebilirsiniz. Hatta istediğiniz saatler için aktif hâle getirebilirsiniz.

Peki hangisini kullanmalıyız?

Cihazınız, iki modu da destekliyorsa her ikisini de kullanabilirsiniz. Night Shift sizi zararlı mavi ışıktan korurken True Tone göz yorgunluğunu azaltan bir özellik olarak ona eşlik edebilir.

Siz bu iki özellikten herhangi birini kullanıyor musunuz veya göz yorgunluğunuz üzerindeki etkisini fark ettiniz mi? Yorumlara yazın!

Kaynaklar: MacWorld, Apple Insider

Apple ile ilgili diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu