Ekonomi

Japonya 4. Çeyrek GSYİH büyüme gösterdi, teknik resesyondan kaçındı

Japonya ekonomisi bir önceki yılın dördüncü çeyreğinde (Q4) hafif bir genişleme göstererek ülkenin teknik bir resesyondan kurtulduğuna işaret etti. Pazartesi günü Kabine Ofisi tarafından açıklanan revize veriler, bir önceki çeyreğe göre yıllık %0,4’lük bir büyüme oranına işaret etti. Bu güncelleme, %0,4’lük bir daralmaya işaret eden ilk tahminle çelişmektedir.

Revize edilen gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) rakamı, ekonomistler tarafından yapılan bir ankette öngörülen %1,1’lik medyan artış tahmininden daha iyimserdi. Bu düzeltme, ekonomiyi ileriye götüren tesis ve ekipmanlara yapılan beklenenden daha güçlü kurumsal yatırımlara bağlanmaktadır. Bir önceki çeyreğe göre GSYH %0,1’lik bir düşüşe işaret eden ilk okumayı tersine çevirerek %0,1’lik mütevazı bir artış gösterdi ve %0,3’lük medyan artış tahmininin gerisinde kaldı.

Ekonomik büyümenin önemli bir itici gücü olan sermaye harcamaları çeyreklik bazda %2,0 oranında artmıştır. Bu gelişme, %0,1’lik düşüşe ilişkin ön tahmini önemli ölçüde aşarken, piyasanın %2,5’lik medyan artış tahminini karşılamadı.

Revize edilen ekonomik veriler, Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) yakında, muhtemelen bu ayın başlarında negatif faiz oranlarından uzaklaşabileceği yönündeki spekülasyonların ortasında geldi.

Bu spekülasyon, BOJ yönetim kurulu üyelerinin Japonya’nın merkez bankasının %2’lik enflasyon hedefine doğru ilerlediğini belirten son yorumlarıyla körüklendi. BOJ’un 18-19 Mart tarihlerinde gerçekleştireceği politika belirleme toplantısı merakla bekleniyor.

Sermaye harcamalarına ilişkin olumlu haberlerin aksine, Japon ekonomisinin yaklaşık %60’ını oluşturan özel tüketim aynı dönemde %0,3 oranında gerileyerek, başlangıçta bildirilen %0,2’lik düşüşten biraz daha önemli bir düşüş kaydetti.

İlgili ekonomik göstergelerde Japonya, Ocak ayında üst üste 22. ay daralan enflasyona göre düzeltilmiş reel ücretlerde devam eden bir düşüşle karşı karşıya kaldı. Ayrıca, Ocak ayında hane halkı harcamaları son 35 ayın en önemli yıllık düşüşünü yaşamıştır.

Dış talebin reel GSYH’ye katkısı 0,2 yüzde puan ile öncü rakamlara paralel olarak sabit kalmıştır. Dış talepteki bu istikrar, uluslararası ticaretin çeyrek boyunca Japon ekonomisi üzerinde istikrarlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

Japonya ekonomik zorluklarla mücadele ederken, güncellenen GSYH rakamları potansiyel gerilemeler karşısında dayanıklılık konusunda bir fikir vermektedir. Ülke ve politika yapıcıları gelecekteki mali ve parasal kararlara bakarken, ekonominin 4. çeyrekte hafif bir genişleme göstermesi, mevcut ekonomik sağlığının kritik bir göstergesi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu