Ekonomi

Kemal Kılıçdaroğlu ilk kez konuştu! Kongrede aday olacak mı?

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, seçimin ardından ilk kez Sözcü TV canlı yayınına katıldı. Kılıçdaroğlu, gazetecilerin sorularını yanıtlıyor.

Sorulan ilk soru Kılıçdaroğlu’nun adaylık süreci ve bu süreçte pişmanlık duyup duymadığı oldu. CHP Genel Başkanı’nın bu soruya yanıtı şöyle oldu:

“Pişman değilim. Yapılanların hepsi doğruydu”

“Pişman değilim. Yapılan her şey doğruydu. Benim açımdan yapılan her şey doğruydu. Pişmanlık yok.”

“CHP sıradan bir parti değil”

CHP sıradan bir parti değil. CHP de bir cumhurbaşkanı partisi değil. CHP, kökleri milli güçlerde olan ve bağımsızlık mücadelesi veren bir partidir. CHP’li liderler tarihte görülüyor. En zor sınavları verenler genel liderlerdir. Suikastlar ve linç girişimleri oldu ama asla geri adım atmadılar. O akşam hem altı masa başkanı hem de parti çalışanları ile oturup sohbet ettik. Önce başbakan arkadaşlarımızı topladık, MYK ve milletvekillerini topladık. Her bir arkadaşımız tüm detaylarıyla masaya oturdu, meclis kümesiyle oturup durum değerlendirmesi yaptık.

“Yerel seçimler öncesi kongre”

Evet, toplumda bir talep var. Ne yapmamız gerekiyor? Kongreyi hukuk kuralları içinde toplayacağız. Eleştirileri aldık, baktık, değerlendirdik. Kongre neyi gerektiriyorsa biz bunun yolunu açtık. Yetkiyi partili üyelerimize bıraktık. Bu bağlamda bir yön, bir yol izledik.

Kongre, yerel seçimler öncesi. Bence genel başkan seçiminin yapılacağı büyük kongre yerel seçimlerden önce yapılmalı.

“CHP Liderleri için adaylık önemli değil”

CHP genel başkanları için adaylık çok değerli değil. Birinci önceliğimiz ülkemizdir. İkinci önceliğimiz partimizdir. Üçüncü önceliğimiz genel başkanlıktır. Biz buna bu şekilde bakıyoruz. Bizim için kural bu.

Nerede kaybettik?

Nerede kaybettik? Bu sorunun cevaplanması gerekiyor. Bunu da araştırdık. Toplumun önünde en azından verilere hakim olmak, seçimlere bakmak ve milletvekillerini dinlemek gerekiyor. CHP kırsalda yeterince etki gösterememiştir. 1-2-3 sandıklarının kurulduğu yerlerde 3 milyonluk fark oluştu. Daha ileri gidebilirdi. Şehirlerin tüm sakinleri demokrasiye oy verdi. Ortaya çıkan tablonun ağır bir yenilgi olarak görülmesini doğru bulmuyorum.

Kılıçdaroğlu aday olur mu?

“Çıkıp adayım demedim. Hiçbir zaman çıkıp adayım demedim. Kimin aday olup olmayacağına bu partinin yetkili organları karar veriyor. Bu partide hegemonya yok. Herkes gelip bu partiye koşabilir.”

haber-alucra.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu