Dünya

MERSİN TSO Yönetim Kurulu Başkanı: Ülkemizi yücelten Cumhuriyet değerleridir.

Ayhan Kızıltan

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı

23 Nisan, binlerce yıllık tarihimizin bir cumhuriyetle taçlandırılmasıdır. 23 Nisan 1920, milletimiz için hayati bir bedel taşıyan bir dönüm noktasıdır. 23 Nisan, bu topraklarda yaşayan herkesin ruh birliği, yüzlerce yıldır kurulan kardeşlik bağları, mozaikten mermere dönüşen, vatanına ve geleceğine sahip çıkan ayrılmaz yapısıyla egemenliğine kavuştuğu gündür.

23 Nisan, bu tarihi binlerce yıllık tarihi derinliği ve bir asırlık ömrü olan bir cumhuriyetle taçlandırmış aziz milletimizin onur ve gurur günüdür. Dünyada çocuklara armağan edilen tek gün ve milli bayram olan 23 Nisan, büyük Atatürk’ün “Azim ve kararlılık” mottosuyla milletine ve sadık ecdadımıza inanan bir liderin bizlere armağan ettiği bir gündür. Milletin istiklâlini yine millet kurtaracaktır.”

Ülkemizin demokrasisini ve bireyi merkeze almak için ilk adımlar atılmış; 23 Nisan günümüz toplumsal, siyasal ve ekonomik kalkınmamızın temellerinin atıldığı gündür. Çağın sosyal, ekonomik ve teknolojik gelişmelerini tüm sorunlarına ve eksikliklerine rağmen yakalayan ve yakalamaya kararlı bir ülke isek, bir dünya demokrasisi isek, dünyaya entegre olmuş serbest bir ekonomi isek. , evrensel hukukun bir parçasıysak, evrensel hukukun bir parçasıysak, büyük Atatürk’ün ve cumhuriyetin kurucularının vizyonu, atalarımızın emeği. ve çaba ile. Bu sadece bize bırakılan bir miras değil, korunması ve yüceltilmesi gereken bir emanet ve sorumluluktur. Şimdi bizden beklenen, bu vatanı büyük fedakarlıklarla bize kazandıranlara layık olmamızdır. Bunun yolu da geçmişimizi unutmamak ve bize emanet edilen bedelleri geliştirip geleceğe taşımaktan geçiyor.

Bu büyük günün emanet edildiği çocuklarımızı en doğru şekilde yetiştirmek birincil görevimiz olmalıdır. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası olarak hedefe giden bu yolda daha çok çalışacak, Cumhuriyeti ve demokrasiyi pahasına savunan ve geliştiren kurumun öncüsü olacağız. Bugün Mersin amacına, hep birlikte ulu Atatürk’ün hedeflerinde yürüyor.

Mersin iş dünyasının çatı kuruluşu olan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası demokrasi ve Cumhuriyet değerlerini en çok benimseyen kurumdur ve öyle kalacaktır. Mersin bugün 6 milyar doları aşan ihracatı ile Türkiye’nin ilk 10 ili arasında yer almaktadır. Türkiye, vergilendirme oranı bakımından 5. sıradadır. Diğer bir deyişle Türkiye’nin beşinci büyük ekonomisidir. Ülkesine aldığından fazlasını veren bir şehir. Bir dünya şehri, herkesin yaşamak istediği özgür bir şehir. Bu bizim en büyük değerimizdir. Mersin özgürlüklerin ve hayranlık uyandıran bakışların şehridir. Bütün bunların arkasında Cumhuriyetin kendi maliyetleri var. Atalarımıza verdiğimiz sözü unutmadık: Mersinliler hem Mersin’e hem de Türkiye’ye sahip çıkar.

Bu anlamda başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bize bugünü armağan eden Birinci Meclis’in tüm üyelerini ve Vatan ve millet kavramlarının ne olduğunu çok iyi bilen Birinci Meclis’in tüm üyelerini saygı, minnet ve şükranla anıyoruz. Milletimiz ve aziz şehitlerimiz. Tüm Mersinlilerin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın gözlerinden öpüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu