Haber

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’den “Körfez ülkeleri olmasaydı Mısır ayağa kalkmazdı” açıklaması

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan ve Kuveyt olmadan Mısır’ın bir daha ayağa kalkamayacağını söyledi.

Sisi, 20 devlet ve hükümet liderinin yanı sıra 250’den fazla bakan, 80’den fazla uluslararası ve bölgesel kuruluş ve 10 bine yakın devlet yetkilisi, uzman ve kanaat önderinin katılımıyla Dubai’de düzenlenen Dünya Hükümeti Zirvesi’nde konuştu.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, ülkesinin 2011 yılından bu yana pek çok sorunla karşı karşıya kaldığını belirterek, bunların başlıcalarının elektrik, ulaşım, eğitim ve nüfus artışı olduğunu söyledi.

2011’de birçok Arap ülkesinde yaşanan devrimlere işaret eden Sisi, “Mısır’ın 450 milyar dolarlık kaybına kaosun neden olduğunu ve Mısır dışında hiçbir ülkenin bu süreçten sağ çıkmadığını” savundu.

Sisi, devletin elektrik sektörünün gelişmesi için 1.7 trilyon dolar harcadığını, eğitimin gelişmesi için ise 250 milyar dolara ihtiyaçları olduğunu kaydetti.

Mısır’ın 2011’de 81 milyon olan nüfusunun şu anda 105 milyona çıktığına işaret eden Sisi, ülkenin yıllık 1 trilyon dolarlık bir bütçeye ihtiyacı olduğunu ancak bu miktarın ellerinde olmadığını söyledi.

Sisi, “BAE, Suudi Arabistan ve Kuveyt’teki kardeşlerimiz olmasaydı Mısır ayakta duramazdı. Bu nedenle kötü fikirlerin ve kötü sosyal medya platformlarının aramızdaki bu kardeşliği etkilemesine izin vermeyin.” söz konusu.

Sisi, Suudi Arabistan ve diğer komşu ülkelerle elektrik enterkonneksiyon sistemi kurmaya hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

Hükümet politikaları konusunda uluslararası diyaloğu geleceğin sorunlarına ve teknolojik yeniliklere odaklanarak yürütmek amacıyla 2013 yılından bu yana her yıl düzenlenen “Dünya Hükümetleri Zirvesi” 15 Şubat’ta sona erecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu