Haber

Morgan Stanley’den ‘asgari ücret’ tahmini

ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley ‘CEEMEA Ekonomik Görünüm’ raporunda Türkiye iktisadına ait çeşitli senaryoları kıymetlendirdi.

Raporda Türkiye için baz senaryonun yüzde 9 siyaset faizinin uzun müddet sabit tutulması olduğu lakin seçimlerden sonra ortodoks siyasetlere dönüşün de muhtemel olduğu belirtildi. Ortodoks siyasete dönüşün iktisatta tekrar dengelenme sağlayabileceği, 2024’ten itibaren iktisadın ‘düşük enflasyon ve yüksek büyüme’ periyoduna girilebileceği tabir edildi.

Asgari fiyata yüzde 60 artırım tahmini

Raporda ayrıyeten yılbaşında asgari fiyata yüzde 60 civarında bir artırım yapılacağı öngörüldü.

2023’te kur ve fiyat kontrollerinin devamıyla birlikte enflasyonun yıl sonunda yüzde 53’e düşebileceği belirtildi.

İkinci senaryoda siyaset faizi yükseltiliyor

Raporda siyaset faizlerine ait yapılan iddiada, “Ana senaryomuz siyaset faizinin yüzde 9’da kalması tarafında. İkinci senaryomuz ise ortodoks para siyasetine dönülmesi ve tam teşekküllü makro istikrar programının uygulanması istikametinde. İkinci senaryomuzda siyaset faizinin 2023’te yüzde 35’e yükselmesini bekliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Bütçe açığı artacak

Enerji sübvansiyonları, KKM’nin maliyeti ve seçimler öncesinde kamu bölümü çalışanlarının maaşlarına ve emekli maaşlarına yapılacak artırımların gelecek yıl bütçe açığının artmasına neden olacağı öngörüldü.

Raporda Türkiye’nin 2023’teki büyüme kestirimi yüzde 2,8, 2024 yılı varsayımı ise yüzde 2,4 olarak varsayım edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu