Teknoloji

Nokia, 6G Algılama Teknolojisini Tanıttı

Teknoloji hızla ilerlerken 4G ve ardından 5G’nin devreye girmesiyle internet üzerinden veri aktarımı kolaylaştı. Tabii buna bir artı olarak akıllı ve otonom cihazlar arasındaki iletişim süresi oldukça azaldı. Ancak teknolojinin daha da ilerlemesi ve etrafımızda çok daha akıllı cihazları görebilmemiz için, 6G teknolojisibir zorunluluk haline gelmiştir.

Nokia, Barselona’da düzenlenen Portable World Congress’te 6G’nin en büyük kullanım alanlarından biri olması beklenen 6G Sensing adlı teknolojinin kullanım alanlarını kısa bir sunumla kullanıcılara gösterdi.

Bu teknoloji sayesinde otonom araçlar insanları çok daha hızlı ve net algılayacak.

Tweeti görüntüleyemiyorsanız Buradatıklayabilirsiniz.

Nokia’nın Mobil Dünya Kongresi’nde yaptığı 2 farklı sunumda; 6G Algılama teknolojisinin insan ve mani tespitinde nasıl geliştiği katılımcılara gösterildi. Dijital piyano ve forklift sunumlarında, ekranın önündeki 6G Algılama teknolojisine sahip sensörlerin, 5G teknolojisine kıyasla önlerindeki insanları ve pürüzleri çok daha hızlı ve net algıladığı belirtildi.

27 GHz bandında çalışmaktadır.Bu sensörler günümüz frekans bantlarına kıyasla çok yüksek değerde bilgi iletebildikleri için büyük ve detaylı taramalar, neredeyse sıfır gecikmeyle otonom araç ve cihazların bilgi işlem birimlerine gönderilebilir. Ayrıca cihazların uzaktan kumandaya tepki süresi de neredeyse 0 gecikmeye inecek.

Ayrıca Nokia, sunumunda 2021’de Ay’da 4G şebekesi kurmak için NASA’dan gelen 14,1 milyon dolarlık fonu kullandı. Ay’a 4G yerine 6G teknolojisi kuracak.Kullanılacak özel baz istasyonları sayesinde Ay ile Dünya arasında kesintisiz iletişim kurulabileceğini de anlattı.

Projenin detayları açıklanmasa da Nokia’nın Ay’da telefon şebekesi kurma fikri ortaya çıktı. Yaklaşık 2 yıldır şirketin gündemindeydi..

ÇinceVe Güney Kore2030 yılına kadar 5G teknolojisini 6G ile değiştirmek için hazırlıklara başlarken Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu geçtiğimiz günlerde 6G için çalışma başlangıcısinyalleri verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu