Teknoloji

Şiddet Çözüm Değil: Bu Oyunları Kimseye Fiske Vurmadan Bitirebilirsiniz

Oyunlar ve şiddetin ismi çoğunlukla yan yana anılsa da kimi oyunlar var ki oyuncuya gönlünce aksiyona girme talihinin yanında büsbütün barışçıl bir yol izleyip kimsenin kılına ziyan vermeden oynama imkanı da sunuyor.

Kaynak: https://www.thegamer.com/15-violent-g…

1. Deus Ex: Mankind Divided

Oyunda rakipleri ziyan vermeden etkisiz hale getiren silahlar ve sözcüklerin gücünü kullanarak kimseyi incitmeden sonu görmeniz mümkün. O denli ki tıpkı seçenekler şiddetli kısım sonu boss’ları için de geçerli. Oyunu bu şekilde bitirirseniz Pacisift adlı başarımın da kilidini açabilirsiniz.

2. Dishonored Serisi

Hem ilk hem de ikinci oyunda düşmanlarınızı sadece bayıltarak etkisiz hale getirmeniz mümkün. Bölüm sonu boss’larını ise oyunun size sunduğu daha barışçıl yollarla alt edebilirsiniz.

3. Metal Gear Solid 4: Guns Of The Patriots

Hideo Kojima’nın oyun dünyasına armağanı olan çok sevilen serinin bu halkasında dilerseniz oyun sonuna kadar kimsenin kılına dahi zarar vermeden, gerçek bir iyilik meleği gibi varabilirsiniz.

4. Batman Arkham Oyunları

Batman fanları Kara Şövalye’nin öldürmeme unsurunu yeterli bilirler. Oyun geliştiricileri de buna sadık kalarak Arkham oyunlarında bize hayli zorluk çıkartan Joker üzere karakterler de dahil kimseyi öldürmeden oyunların sonunu görmemize müsaade veriyorlar.

5. Silent Hill: Downpour

Bir Silent Hill oyununda bunu yapmak çelik üzere sonlar gerektirse de Downpour’u elinizi kana bulamadan bitirmeniz mümkün. Bu sayede dosta düşmana ne kadar barışçıl bir oyuncu olduğunuzu gösterecek bir başarım da kazanabilirsiniz.

6. Undertale

Son yılların en sevilen bağımsız oyunlarından olan Undertale bizleri ‘canavarlarla’ dolu bir dünyaya götürse ve farklı tehlikelerin içine atsa da bunların tümünden barışı seçerek sıyrılmak mümkün.

7. Thief: Deadly Shadows

Adından da anlaşılacağı üzere bir hırsızı canlandırdığımız oyunu da elinizi kana bulamadan bitirebilirsiniz. Esasen düşünülecek olursa bir hırsız olarak birinci gayemiz esasen dikkat çekmeden alacağımızı alıp kaçmak olacağı için mantıklı bir seçenek.

8. SWAT 4

Oyunda SWAT grubunun bir üyesi olarak gayemiz zaiyatı minimumda tutarak vazifeleri yerine getirmek. Bu noktada elimizde elbette şok tabancası yahut plastik mermi üzere öldürücü olmayan pek çok silah da var.

9. Postal 2

Evet gerçek okudunuz. Tahminen de bu vakte dek geliştirilmiş en şiddet dolu oyunlardan olan Postal 2’yi bile kimsenin canını almadan bitirmek mümkün. Eğer bu yolla sona varırsanız sizi ‘oynadığız için teşekkürler, İsa mesih’ yazılı bir ekran karşılayacak.

10. Limbo

Bir diğer sevilen bağımsız yapım olan Limbo’da kabuslar alemine düşmüş ufacık bir çocuk olarak buradan çıkmaya çalışırken bile barışçıl olabiliyoruz. Çünkü oyunda aslında direkt şiddet gösterebileceğimiz bir seçenek yok.

11. Doom

Evet, Doom’u dahi canavar uzaylılara tek fiske vurmadan bitirmek mümkün. UV Pacifist olarak adlandırılan başarımı almak için tek yapmanız gereken bölümleri canavarların arasından hızlıca koşarak ve hiçbirine zarar vermeden bitirmek.

12. Mirror’s Edge

Şehrin altını üstüne getirdiğimiz oyunda tek yapmanız gereken mükemmel parkur yeteneklerinize güvenmek. O çatı senin bu kapı benim koşarken kimseyi öldürmenize gerek yok!

13. Watch Dogs 2

Şiddet üzere bir seçeneğiniz olsa da oyunda buna başvurmak büsbütün size kalmış bir karar çünkü şok tabancası üzere sadece etkisiz hale getiren silahlar yahut dikkat dağıtma seçenekleri üzere sayısız yolla da düşmanların üstesinden gelebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu