Ekonomi

TÜRK-İŞ asgari ücret pazarlığına 4 işçiyle katılacak

Atalay, 2024 yılında geçerli olacak asgari ücrete ilişkin görüşmelerin aralık ayında başlayacağını belirtti.

Yeni yılda geçerli olacak asgari ücretin işçi, işveren ve hükümetten 5’i olmak üzere 15 kişiden oluşan Taban Fiyat Tespit Komisyonu tarafından belirlendiğini hatırlatan Atalay, şöyle konuştu:

“Bu yıl 5 kişilik TÜRK-İŞ heyetinde farklı mesleklerden 4 asgari ücretli işçi yer alacak. TÜRK-İŞ yönetiminden bir sendikacı ve garson, akaryakıt pompacısı, berber gibi farklı mesleklerden 4 sendikasız işçi kardeşimiz yer alacak. ve kasaplar da milyonlarca asgari ücretliyi müzakerelerde temsil edecek.Önceki “Yıllardır komisyonda 1 işçi vardı, bu yıl ilk kez 4 işçi pazarlık masasına çıkacak.”

Asgari fiyat nasıl belirleniyor?

Asgari fiyat, kanun gereği işçi, patron ve hükümetten beş temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Fiyat Tespit Komitesi tarafından belirleniyor. Kurul, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından toplantıya çağrılır ve yeni taban fiyatın belirlenmesi kapsamında uygulama gereği Aralık ayında dört kez toplanır.

Başkanlığını Bakanlıkça belirlenen üyelerden birinin yaptığı kurul, en az 10 üyenin katılımıyla toplanır ve oy çokluğuyla karar verir. Oyların eşitliği halinde liderin bulunduğu tarafın çoğunluğa sahip olduğu varsayılır.

Minimum fiyat net 11 bin 402 lira

Asgari ücret, işçi için ayda brüt 13 bin 414 lira 50 kuruş, vergi ve kesintiler indirildiğinde ise net 11 bin 402 lira 32 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti 15 bin 762 lira 1 işçi için 4 kuruş oldu. Bunun 13 bin 414 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 2 bin 79 lira 25 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 268 lira 29 kuruşunu ise işveren işsizlik sigortası primi oluşturdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu