Ekonomi

UAW Volkswagen Tennessee fabrikasında zafer kazandı

Tennessee eyaletinin Chattanooga kentindeki Volkswagen fabrikasında çalışan işçiler ezici bir çoğunlukla Birleşik Otomobil İşçileri (UAW) sendikasına katılma yönünde oy kullanarak, ABD’nin güney ve batı bölgelerine yayılmakta olan sendika için önemli bir zafere imza attılar. Cuma günü yapılan seçimde 2.628 çalışan sendikalaşma lehinde oy kullanırken, 985 çalışan karşı çıktı ve bu da %73’lük bir çoğunluk anlamına geliyor.

Bu zafer, 1940’lardan bu yana güneydeki bir otomobil fabrikasında seçim yoluyla ilk başarılı sendikalaşmayı ve bölgedeki yabancı sermayeli bir otomobil tesisi için ilk zaferi temsil etmesi bakımından özellikle dikkate değerdir. Chattanooga fabrikasının sendikalaşması, UAW Başkanı Shawn Fain’in Tesla da dahil olmak üzere ülke çapında bir düzineden fazla otomobil üreticisi tarafından işletilen fabrikaları örgütlemeye yönelik daha geniş kampanyasında kritik bir kilometre taşı olarak görülüyor.

UAW, 2026 yılına kadar devam edecek olan bu örgütlenme çabası için 40 milyon dolar ayırdı. Oylamanın sonucunu “Sendika Evet” posterleriyle kutlayan işçiler arasındaki coşku aşikârdı.

VW çalışanı Lisa Elliott heyecanını dile getirdi ve sendikalaşmanın bir sonraki hedefi olan, işçilerin çoğunluğunun imzalı kartlarla sendikalaşmayı desteklediğini belirttiği Alabama’daki bir Mercedes fabrikasını ima etti. Orada 13 Mayıs haftasında bir seçim yapılması planlanıyor.

Başkan Fain işçilerin kararını överek, bunun işçi sınıfı için önemli bir eylem olduğunu ve Volkswagen’deki zaferin Mercedes fabrikasında yapılacak girişim de dahil olmak üzere diğer sendikal çabaların önünü açacağını belirtti.

UAW’nin Chattanooga fabrikasındaki başarısı, 2014 ve 2019’da yapılan ve kıl payı kaybedilen iki girişimin ardından geldi. Yine de bu yılki oylama, sendikalara yönelik kamuoyu desteğindeki artıştan ve Detroit’in Üç Büyük otomobil üreticisiyle yapılan son sözleşme görüşmelerinden çıkan olumlu sonuçlardan yararlandı.

Volkswagen, dünya çapında sendikasız tek fabrikasında yapılan sendika oylamasında tarafsız bir tutum sergiledi. UAW daha önce 1988 yılında kapanan Pennsylvania fabrikasında VW işçilerini temsil etmişti.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

UAW’nin sendika karşıtlığının güçlü olduğu güneydeki otomobil fabrikalarında sendikalaşma konusunda yaşadığı tarihi zorluklara rağmen, gidişat değişiyor gibi görünüyor. Tennessee de dahil olmak üzere altı güney eyaletinin Cumhuriyetçi valileri hafta başında sendika girişimine karşı olduklarını dile getirdiler. Yine de, daha geniş kapsamlı işçi hareketi, geçen yıl çeşitli sektörlerde önemli sayıda işçinin greve gitmesiyle bir canlanma yaşadı.

Başkan Joe Biden Detroit’in dışında grev gözcülerinin yanına giderek ve sendikaların orta sınıfın inşasındaki rolünü vurgulayarak emek hareketini destekledi. Volkswagen oylamasının ardından Biden, Cumhuriyetçi valileri eleştirdi ve ücretlerin yükseltilmesinde sendika zaferlerinin öneminin altını çizdi.

UAW, Alabama’daki bir Hyundai fabrikasında ve Missouri’deki bir Toyota otomobil parçaları fabrikasında çalışanların %30’undan fazlasının sendikaya katılma isteklerini ifade eden kartları imzaladığını belirtti.

Sendika yanlısı Volkswagen işçileri daha iyi güvenlik, iş-yaşam dengesi ve sosyal haklar için kampanya yürüttü. Fabrikada 12 yıldır çalışan ve her üç seçimde de evet oyu kullanan Robert Crump sonuçtan duyduğu memnuniyeti dile getirerek kararın olumlu etkisini vurguladı.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu