Teknoloji

X, müstehcen görüntülerden sonra Taylor Swift çağrılarını engellediğini doğruladı

son zamanlarda X Taylor Swift’in pornografik deepfake görselleriYayılmaya başladıktan sonra kullanıcılar Taylor Swift adlı kişinin adını aramasını engellediğini doğruladı. Siteyi ziyaret edenler Cumartesi günü Swift’in adını içeren bir dizi aramanın yalnızca hata mesajıyla sonuçlandığını fark etmeye başladı. X’in iş operasyonları yöneticisi Joe Benarroch Cumartesi gecesi Wall Street Journal’a verdiği demeçte, “Bu geçici bir eylem ve çok dikkatli bir şekilde yapıldı çünkü bu konuda güvenliğe öncelik veriyoruz” dedi. Bu önlem, sorunun ilk öğrenilmesinden günler sonra gerçekleştirildi.

X’in konuyu ele alışı, istenmeyen, müstehcen görüntülerin yayılmasını önleme konusunda yavaş olduğu için başından beri eleştirildi. Bu haftanın başlarında NBC News tarafından bildirildiği üzere, görüntülerin Çarşamba günü viral hale gelmesinin ardından Swift’in hayranları, görünürlüklerini sınırlamak ve görüntülerin kaldırılmasını sağlamak için meseleyi kendi ellerine almaya karar verdi. Görüntüleri paylaşan hesapları topluca şikayet ettiler müzisyenle ilgili hashtag’leri olumlu içeriklerle doldurmaya çalıştık. Suç işleyen hesapların çoğu daha sonra askıya alındı, ancak bazı durumlarda paylaşılan içerik milyonlarca kez görüntülendi. Örneğin Perşembe günü The Verge, bir gönderinin 45 milyondan fazla görüntülendiğini bildirdi.

X, günün ilerleyen saatlerinde platformda yayınlanan bir açıklamada, “Rıza Dışı Çıplaklık (NCN) görsellerinin yayınlanması kesinlikle yasaktır. Ekiplerimiz, tespit edilen tüm görselleri aktif olarak kaldırmakta ve bunları yayınlamaktan sorumlu hesaplara karşı gerekli işlemleri yapmaktadır. Başka ihlallerin derhal ele alınmasını ve içeriğin kaldırılmasını sağlamak için durumu yakından izliyoruz. “Tüm kullanıcılar için güvenli ve saygılı bir ortam sağlamaya kararlıyız” dedi.

Ancak günler sonra bile platformda görüntüler bulunabiliyordu. 404Media, sahnelerin olası kökenlerinin izini, Microsoft Designer dahil ücretsiz araçları kullanarak kadınlardan kendi istekleri olmadan yapay zeka tarafından oluşturulan sahneler oluşturduğu bilinen bir Telegram kümesine kadar takip etti. Microsoft CEO’su Satya Nadella, Cuma günü NBC News’ten Lester Holt ile yaptığı röportajda, olayın şirketin sorumluluğunun altını çizdiğini ve “daha güvenli içerik üretilebilmesi için teknoloji çevresinde uygulamaya koymamız gereken tüm korumaların” altını çizdiğini söyledi. Konuşmasına “Burada yapılacak çok şey var” diyerek devam etti, ancak şirketin “hızlı hareket etmesi” gerektiğini de belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu