Haber

Yangından sonra Manavgat yeniden ayağa kalktı! Köy evleri mayıs sonunda teslim edilecek…

ensonhaber.com

Antalya’nın Manavgat ilçesinde 28 Temmuz 2021 tarihinde büyük bir yangın felaketi meydana geldi.

Yabancı basına da yansıyan büyük faciada 11 gün boyunca toplam 59 mahallede etkili olan yangın, 220 saat sonra 6 Ağustos’ta kontrol altına alındı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 257 kişilik ekip ve taşınabilir laboratuvarlar ile teknolojinin tüm imkanları kullanılarak hasar tespit çalışmaları hızlı bir şekilde tamamlandı.

İlk etapta Bakanlık tarafından 50 bin liraya varan mobilya ve kira yardımı sağlandı.

Vatandaşlar inanç yerlerine taşınırken, yeni köyün yapılması için çalışmalar devam etti.

Yeni konutlar yerel mimariye uygun biçimde planlandı.

İhale sürecinin kısa sürede tamamlanmasının ardından köy evlerinin yapımına başlandı. İller Bankası 210 milyon liralık bazda altyapı-üstyapı çalışmalarını yürüttü. İçme suyu limitleri çizildi, elektrik direkleri yenilendi.

Köy evleri mayıs sonunda teslim edilecek

Bir yıl içinde 2+1 ve 3+1 yöre mimarisine uygun 145 adedi tek katlı, 762 adedi iki katlı olmak üzere 907 köy evinin inşaatına başlanmış, 447 adedi ihtiyaca yönelik olarak teslim edilmiştir. bölgenin. Mayıs ayı sonuna kadar tüm köy meskenleri sahiplerine teslim edilecek.

222 konut, 1 millet bahçesi

TOKİ tarafından ihalesi tamamlanan ve üretimine devam edilen 896 konuttan Manavgat’ta 363 konut ve 1 köy konağı, Akseki ilçesinde 64 konut, 1 köy konağı ve 1 çeşme olmak üzere toplam 427 konut vatandaşa sunuluyor. Bakanlık tarafından hak sahibi olarak konut talebinde bulunanlar. 2 adet köy konağı, 1 adet şadırvan ve çocuk oyun-spor sahaları gibi sosyal yaşam alanları ile inşa edilmiştir.

Bu alanlar ile birlikte sosyal konut kapsamında 222 adet konut ve 1 adet millet bahçesi tamamlanarak teslim edilmiştir.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından deprem, sel, yangın gibi doğal afetlerde vatandaşların yaralarının hızla sarılması ve hayatın sıradanlaşması için yeni konut ve işyerleri 1 yıl içinde yapılarak teslim ediliyor.

Bakanlık, çalışmalarla ilgili olarak şu ifadelere yer verdi;

  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanlığı talimatıyla 2020-2022 yılları arasında ülke genelinde yaşanan afetlerin etkilerinin ortadan kaldırılması amacıyla Antalya, Muğla, İzmir, Kastamonu, Sinop, Rize, Artvin, Giresun, Elazığ ve Malatya’da ihtiyaç sahibi konutlar… Bakanlığımızın koordinasyonunda, ticari ve diğer binalar hızlı bir şekilde yapılarak vatandaşa teslim edilmiş ve afetin etkileri giderilmiştir.
  • Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 24 Ocak 2020’de meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin üzerinden geçen 3 yıllık sürede Elazığ ve Malatya’da toplam 33 bin 821 konutun inşaatı tamamlandı.
  • İzmir’de 5.061 adet konut ve bağımsız ticari üniteden 4.604 adedinin inşaatı tamamlandı. 23.11.2022 tarihinde meydana gelen Düzce Depremi sonrası 213 adet üretim için çalışmalar devam etmektedir.
  • Kastamonu ve Sinop’ta 1265 konut, Rize’de 400 konutun inşaatı etap etap tamamlanıyor. Bu çerçevede Kastamonu Bozkurt ilçesinde yapılan konutların hak sahiplerine teslim süreci başladı. 2021 yazında yaşanan Antalya ve Muğla yangınlarının ardından toplam 1450 konut ve 730 ahır yapıldı.
  • Bakanlığımız tarafından afet bölgelerinde yaptırılan 45 bin konut, iş yeri, köy meskeni ve ahır tüm sosyal donatılarıyla birlikte vatandaşlara teslim edildi. Bakanlığımızca yapımı devam eden tüm afet komutanlıkları 2023 yılında teslim edilecektir.

Deprem bölgelerinde 2 milyondan fazla konut stoğu güçlendirilecek

Kahramanmaraş merkezli Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 6 Şubat’ta meydana gelen ve kamuoyu tarafından “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle yaklaşık 14 milyon kişinin etkilediği bölgelerde yaralar sarılmaya devam ediyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı.

Bakanlık, bölgede 250 bin konutun kentsel dönüşüm sürecinin devam ettiğini bildirdi.

“İlk Evim İlk İş Yerim” projesi kapsamında 250 bin adet sosyal konut ve 1 milyon adet konut üretimi devam ediyor.

Kahramanmaraş Pazarcık ilçesinde meydana gelen depremler sonrası yapılan hasar tespit çalışmaları sonucunda köy evleri dahil 650 bini aşkın konut üretimi ile yurt içinde 2 milyondan fazla yeni, sağlam ve aslına uygun konut eklenerek yapı stoğu güçlendirilecek. Geçen yılda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu