İş

“Bankalara olan borç 2,3 trilyon lirayı aştı”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 1 Ocak – 16 Haziran 2023 ortasında icra dairelerine gelen yeni evrak sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 66 arttığını bildirdi. Belge sayısının 7 milyon 283 bine yükseldiğini belirten Gürer, seçim öncesi çıkarılan yönetmelikle silinen icra belgelerinin bulunduğunu hatırlatarak, UYAP üzerinden açılan ve icra dairelerinde bekleyen belge sayısının 21 milyon 751 olduğunu bildirdi. bin.

Vatandaşın bankalara borcunun 2.2 trilyona ulaştığına işaret eden Ömer Fethi Gürer, bu fiyat seviyesi karşısında vatandaşın gelirinin anlamsız olduğuna dikkat çekti.

Kredi kartı borçları 741 milyar liraya yükseldi

CHP’li Ömer Fethi Gürer, vatandaşların kullandığı kredi stokunun yüzde 22’sinin ihtiyaç sahibi, konut, taşıt ve kredi kartı kredilerinden oluştuğuna işaret ederek, yılbaşından bu yana ihtiyaç kredilerinin 292 milyar lira artarak 1 trilyona çıktığını söyledi. 411 milyar lira, kredi kartı borçları ise 287 milyar liraya yükseldi. Türk lirasının 741 milyar liraya çıktığına dikkat çekti.

36.6 milyar lira batık ihtiyaç kredisi

Bankaların tahsil edemediği için takibe aldığı vatandaşlardan olan kredi alacaklarının 4.1 milyar lira artarak 34.3 milyar liraya çıktığını belirten Gürer, 36.6 milyar lira batık tüketici kredisi alacağı olduğuna dikkat çekti. varlık yönetim şirketlerinin gözetiminde.

Gürer, bu yılın ilk dört ayında vatandaşların kredi kartı ve ihtiyaç kredisi borçlarına bankalara ödediği faizin geçen yılın aynı dönemine göre 38 milyar lira artarak 87.7 milyar liraya ulaştığını bildirdi.

“Gerçek işsiz sayısı 9 milyon 305 bin”

Mart ayı resmi işsizlik oranının yüzde 10,1 olarak açıklandığını hatırlatan Gürer, “Resmi işsiz sayısı 3,5 milyondan 3,5 milyona çıktı. İşsizliğin azaldığına dair bir görüntü var” dedi.

Türkiye’de gerçek işsiz sayısının 9 milyon 305 bin olduğuna değinen Gürer, iş bulma ümidi olmadığı için iş arama kanallarına başvurmayan işsiz sayısının 3 milyon 885 bin, işsiz kalanların sayısının ise 3 milyon 885 bin olduğunu vurguladı. vadesi çok kısa olan işlerde çalışan sayısı ise 1 milyon 835 bin.

Özellikle üniversite mezunlarının branşlarında yeterli kadro olmaması nedeniyle eğitimleri dışında başka işlerde çalışmak zorunda kaldıklarını, binlerce mezunun atama beklediğini belirtti.

haber-gurpinar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
nakliyat
Başa dön tuşu