Ekonomi

Çekya’da cumhurbaşkanlığı seçimi başladı

Yaklaşık 10 milyon 700 bin nüfusa sahip ülkede seçmen bugün ve yarın oy kullanabilecek. Yerel saatle bugün 14.00-22.00, yarın ise 08.00-14.00 saatleri arasında açık olacak sandık başına gidecek seçmenler, 1’i kadın, 7’si erkek 8 aday arasından seçim yapacak.

Çekya’da seçimleri kazanan aday, halk tarafından seçilen 4. cumhurbaşkanı olacak.

Medyatik eski Başbakan Babis

Seçime katılan 8 adayın ortasında 3’ü öne çıkıyor. Ülkenin eski başbakanı ve ana muhalefetteki Memnuniyetsiz Yurttaşlar Hareketi’nin (ANO) şu anki lideri Andrej Babis, adaylar arasında en dikkat çeken isim.

Ülkede 2021’de yapılan milletvekili seçimlerini küçük bir yüzdeyle kaybeden Babis, siyasi mesleği ve hakkında açılan yolsuzluk davalarının yanı sıra Çekya’nın en zengin iş insanı olmasıyla da dikkat çekiyor.

Uzmanların popülist ve sağcı cahil olarak tanımladığı Babis’in yıllardır devam eden yolsuzluk davasında seçime bir hafta kala suçsuz bulunması, rüzgarı aldığı yönünde yorumlara yol açtı. yarışta biraz daha ileri.

Eski Genelkurmay Başkanı Pavel

Babis ile rekabet etmesi beklenen adaylardan biri de eski Genelkurmay Başkanı Petr Pavel. Seçim kampanyasında ülkede “barışı ve düzeni yeniden tesis edeceğini” belirten Pavel, siyasi bir mesleği olmamakla birlikte askeri tecrübesi ve karizmatik kişiliği ile seçmenin ilgi duyduğu bir isim.

Eski Rektör Nerudova

Kamuoyu yoklamalarında dikkat çeken bir diğer isim ise eski Rektör Danuse Nerudova. Siyasi deneyimi olmayan bir ekonomist olan Nerudova, “herhangi bir skandala karışmadığını ve komünist bir geçmişi olmadığını” belirterek, ülkeyi güçlendirecek bir değişim programı vaat ediyor.

Son kamuoyu yoklamalarına göre Babis ve Pavel’in her biri yüzde 28’er oy alırken, yarıştaki tek kadın aday olan Nerudova yüzde 24 civarında oy aldı.

Uzmanlar, bugün ve yarın yapılacak oylama sonucunda hiçbir adayın yüzde 50’yi geçemeyeceği görüşünde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu