Haber

Gülşen için 3 Yıla Kadar Hapis İstendi

FAHRETTİN ÖZTÜRK

İmam-hatiplerle ilgili sözleri nedeniyle hakkında ceza davası açılan müzisyen Gülşen Çolakoğlu’nun duruşmasında esastan mütalaasını açıklayan savcı, 3 yıla kadar hapis isteminde bulundu. Duruşma, sanık ve müştekilerin mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamaları için 3 Mayıs 2023’e ertelendi.

Bir konserde imam hatiplilere yönelik sözleri nedeniyle Ağustos ayında başlatılan soruşturma kapsamında “Halkı alenen kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle yargılanan Gülşen’in yargılanmasına başlandı. 30 Nisan 2022’de İstanbul Ataşehir’de bugün yargılanacak. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam etti. Duruşmaya müzisyen Gülşen katılmazken, avukatları hazır bulundu.

SAVCI GÖRÜŞÜNDE 3 YIL HAPİS İSTEDİ

Duruşma savcısı mahkemede temel mütalaasını açıkladı. Savcı, davaya konu olan söz ve ifadelerin yer aldığı görüntünün birçok hesap ve grup tarafından defalarca olumsuz yorumla paylaşıldığını ve sosyal medyada gündeme geldiğini, davaya ilişkin söz ve ifadelerin olaya karıştığını belirtti. Gülşen Çolakoğlu’nun halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmesi bazı kesimler nezdinde provokasyon meselesidir. Alenen tahrik suçunu işlediğini ifade etti. Bunun üzerine savcı, Gülşen’in “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

GÜLŞEN’İN AVUKATI, MÜŞTERİNİ MAĞDUR EDENİN CEZALANDIRILMASINI İSTİYOR

Gülşen’in avukatı Orhan Erol Müezzinoğlu, savunmalarını yazılı olarak yapacaklarını belirterek, savunmalarını hazırlamak için süre istedi. Müezzinoğlu, Gülşen’in videosunu sosyal medyada yayan kişinin isim ve adres bilgilerini savcılığa bildirmelerine rağmen 5 aydır ifadesinin alınmadığını da belirtti. Ortada kimsenin olmadığını söyleyen Avukat Müezzinoğlu, söz konusu görüntünün müvekkili Gülşen’den nefret eden bir grup tarafından gündeme geldiğini söyledi. Müezzinoğlu, müvekkilinin mağdur edildiğini belirterek, müvekkilini mağdur eden kişi veya grubun cezalandırılmasını istedi.

“MÜŞTERİ İÇİN ‘KATİL ESASTIR’ DEMEYEN KİŞİ TAKİP EDİLMİŞTİR”

Gülşen’in avukatlarından Altın Mimir, müvekkili hakkında isnat edilen suçun oluşmadığını, müvekkili hakkında asliye hukuk mahkemelerinde açılan manevi tazminat davalarının yapılan ön incelemede reddedildiğini belirterek, ” cinayet zarurettir” suçundan müvekkili hakkında dava açılmadı. Avukat Mimir, müvekkili adına yatırılan teminatın iadesini talep etti.

İYİLEŞME 3 MAYIS’A ERTELENDİ

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, duruşmayı 3 Mayıs 2023’e erteleyerek Gülşen’in avukatlarına esasa ilişkin savunmalarını hazırlamaları için süre verdi. Mahkeme, Gülşen’in avukatının teminatın iadesi talebini de temel kararla birlikte değerlendireceğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
nakliyat
Başa dön tuşu