Ekonomi

RBA’nın faiz oranlarını koruması bekleniyor, 2024 sonlarında indirim öngörülüyor

Avustralya Merkez Bankası’nın (RBA) Salı günü temel faiz oranını %4,35’te tutarak üst üste üçüncü toplantıda da değişiklik yapmaması bekleniyor. Yakın zamanda ekonomistler arasında yapılan bir anketin de işaret ettiği gibi, bu duruşun en azından Eylül sonuna kadar devam etmesi bekleniyor. Ankete katılan 40 ekonomist, oybirliğiyle faiz oranının 19 Mart’ta yapılacak toplantıda da değişmeyeceğini öngördü.

Avustralya Merkez Bankası, benzerlerinin aksine finansal piyasaların yıl ortası faiz indirimlerini fiyatlamamasıyla büyük merkez bankaları arasında öne çıkıyor. Mevcut yüksek enflasyona ve RBA’nın şahin pozisyonuna rağmen, ekonomistler mütevazı ekonomik büyümeyi gerekçe göstererek yılın ilerleyen dönemlerinde faiz indirimi öngörüyor.

National Australia Bank’ta (NAB) kıdemli ekonomist olan Taylor Nugent, ülkenin trendin altındaki büyümesine ve yakın zamanda bir faiz indirimi ihtimalinin düşüklüğüne dikkat çekti. Nugent, RBA’nın politika duruşunda bir güncelleme yapmayı düşünmeden önce yurt içi enflasyon konusunda daha fazla kanıt beklemesi gerektiğini vurguladı.

Commonwealth Bank of Australia (CBA), Westpac, Australia and New Zealand Banking Group (ANZ) ve NAB dahil olmak üzere tüm büyük Avustralya bankaları en azından Ağustos ayı sonuna kadar bir faiz değişikliği öngörmüyor. CBA ve Westpac ilk faiz indiriminin Eylül’de, ANZ ve NAB ise Kasım’da yapılacağını öngörerek önceki ayki tahminlerine paralel hareket ediyor.

RBA’nın faiz indirimlerinin zamanlaması, genel olarak Haziran ayında başlaması beklenen ABD Merkez Bankası’nın gevşeme süreciyle de uyumlu olabilir. Tarihsel olarak RBA, Fed’in izinden giderek faiz oranlarını Fed’den sonra ve daha yavaş bir hızda düşürmüştür.

RBA’nın ilk faiz indiriminin tam zamanlaması konusunda bir fikir birliği olmasa da, ankete katılan ekonomistlerin en güçlü azınlığı Kasım ayına işaret etti. Vadeli faiz oranları Eylül ayı sonuna kadar 25 baz puanlık bir indirime işaret ediyor.

Anketin medyan tahmini, faiz oranlarının Eylül sonuna kadar %4,35’te kalacağını ve iki faiz indirimiyle 2024 sonuna kadar %3,85’e ineceğini gösteriyor. Ekonomistlerin küçük bir çoğunluğu, 40 ekonomistten 22’si, faizlerin yılsonuna kadar en az 50 baz puan düşeceğine inanıyor. On iki ekonomist 25 baz puanlık tek bir indirim öngörürken, altı ekonomist ise faizlerin yıl boyunca %4,35’te kalmasını bekliyor.

Rabobank’ta kıdemli stratejist olan Ben Picton, piyasaların erken faiz indirimi beklentisine girmesini önlemek için RBA’nın şahin uyarılar yapmasını bekliyor. Picton, devam eden ekonomik büyüme, güçlü işgücü piyasası ve yüksek varlık fiyatlarını finansal koşulların aşırı sıkı olmadığının göstergeleri olarak göstererek bu yıl yalnızca bir faiz indirimi öngörüyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu