Haber

Çin ve Bazı Güney Pasifik Ülkeleri Kolluk Kuvvetleri ve Polis İşbirliği Konusunda Diyalog Oluşturdu

BEİJİNG, 23 Kasım (Xinhua) — Çin ve kimi Güney Pasifik ülkeleri ortasında kolluk kuvvetleri ve polis işbirliğine ait bakanlar seviyesinde kurulan birinci diyalog Salı günü görüntü aracılığıyla gerçekleştirildi.

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Sekreterliği üyesi ve Kamu Güvenliği Bakanı Wang Xiaohong, Solomon Adaları polis, ulusal güvenlik ve ıslah hizmetleri bakanı Anthony Veke ile birlikte diyaloğa eş başkanlık etti.

Wang, sarsıntı nedeniyle evvel Solomon Adaları’na taziyelerini iletti.

Wang, bakan düzeyinde diyalog mekanizması yoluyla Çin ve bazı Güney Pasifik ülkelerinin daha dostane bir işbirliği ilişkisi kurabileceği, daha verimli bir işbirliği modeli oluşturabileceği ve profesyonel yasal yaptırım kapasitesini güçlendirebileceği yönündeki umudunu dile getirdi.

Wang, Çin’in bölgedeki tüm ülkelerin refahı, istikrarı ve kalkınması için bir güvenlik ortamı yaratmak üzere bu mekanizmayı ortaklaşa geliştirmek için öteki taraflarla birlikte çalışmaya hazır olduğunu söyledi.

Diyaloğa katılan Fiji, Vanuatu, Kiribati, Tonga ve Papua Yeni Gine polis departmanlarının liderleri da açıklamalarda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu